Kim jest Hugh Laurie?           pic via www.hamiltonhodell.co.uk

Hugh Laurie urodził się 11 czerwca 1959 r. jako James Hugh Calum Laurie. Jest angielskim aktorem, komikiem, muzykiem, pisarzem i reżyserem. Zdobył sławę jako połówka duetu Fry And Laurie wraz ze swoim przyjacielem i partnerem komediowym Stephen'em Fry'em. Wspólnie występowali między innymi w A Bit of Fry & Laurie oraz Jeeves & Wooster.

W latach 2004-2012 Laurie grał Dr. Gregory'ego House'a bohatera serialu Dr. House. Za ta rolę otrzymał 2 Złote Globy, 2 nagrody Screen Actors Guild oraz 6 nominacji do nagrody Emmy. W 2011 roku trafił do Księgi Rekordów Guinessa jako najbardziej oglądany aktor telewizyjny na świecie.

Laurie urodził się w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii jako najmłodsze z czworga rodzeństwa. Jego rodzice Patricia oraz  William George Ranald Mundell Laurie byli szkockiego pochodzenia. Hugh  ma starszego brata Charles'a oraz dwie starsze siostry – Susan oraz Janet. Jego ojciec był lekarzem a także złotym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 1948 r we wioślarstwie. Hugh wychował się w Oxfordzie gdzie w pomiędzy 7 a 13 rokiem życia uczęszczał do Dragan School. Następnie trafił do słynnej szkoły średniej Eaton po której, zgodnie z rodzinną tradycją, rozpoczął studia w Selwyn College w Cambridge. W Cambridge studiował archeologię i antropologię a specjalizował się w antropologii społecznej. Jak sam mówi na studia poszedł aby wiosłować. Tak jak jego ojciec Laurie był wioślarzem w szkole średniej oraz w trakcie studiów. 1977 roku był w ekipie, które wygrała brytyjską rywalizację o reprezentowanie młodzieżowej reprezentacji podczas wioślarskich mistrzostw świata w tym samym roku. W 1980 roku Laurie oraz jego partnerz dwójki bez sternika  J.S.Palmer ukończyli na drugim miejscu regaty Silver Goblets. Hugh był również tzw. blue podczas słynnego wyścigu Boat Race pomiędzy reprezentacjami uniwersytetów Oxford oraz Cambridge. Tamtego roku drużyna Cambridge przegrała o 5 stóp. W ówczesnym okresie Laurie trenował po 8 godzin dziennie i był na najlepszej drodze do tego aby zostać wioślarzem klasy olimpijskiej. Hugh jest członkiem wielu słynnych klubów wioślarskich.

Gdy zachorował na mononukleozę musiał zaprzestać treningów wioślarskich. Właśnie wtedy dołączył do Cambridge Footlights uniwersyteckiego klubu dramatycznego w którym narodziło się wieu znanych aktorów i komików. W tym klubie Hugh poznał Emmę Thompson, z którą był wtedy w przelotnym związku (do dziś pozostają dobrymi przyjaciółmi). To właśnie Emma przedstawiła Hugh przyszłemu partnerowi komediowemu Stephen'owi Fry'owi.

Na ostatnim roku studiów oprócz wioślarstwa Laurie nadal udzielał się w Footlights gdzie wybrano go prezydentem klubu z Thompson jako zastępcą. Klub ten wystawił The Cellar Tapes na Festiwalu Teatrów Fringe w Edynbyrgu gdzie otrzymali pierwszą nagrodę Perrier Comedy Award. Nagroda ta przyczyniła się do wystawienia spektaklu na West Endzie oraz do podpisania kontraktu na telewizyjny program komediowy (program Alfresco, który trwał 2 serie). Laurie utrzymuje, że nigdy nie ukończył studiów w Camebridge (prawdopodobnie nie przystąpił do końcowych egzaminów).

Fry i Laurie kontynuowali wspólną pracę w różnych projektach w latach 80tych i 90tych. Do najważniejszych należą „Czarna Żmija”, A Bit of Fry & Laurie” oraz „Jeeves & Wooster”. Wspólnie udzielali się również w wielu projektach charytatywnych.

Laurie wystąpił także w dwóch teledyskach  "Experiment IV" Kate Bush oraz „Walking on Broken Glass” Annie Lennox. Hugh poświęcał się również dubbingowi, był narratorem audiobooków, występował w serialach brytyjskich, nieraz również reżyserował (serial „Fortysomething” parę odcinków). Występował także w wielu filmach (patrz: filmografia).

Międzynarodową sławę Laurie zdobył w 2004 gdy pojawił się jako Dr Gregory House w serialu telewizji Fox „Dr House”. W roli tej Laurie używa amerykańskiego akcentu. Nakręcono i wyemitowano 8 serii serialu. Laurie wyreżyserował 2 odcinki.”Lockdown” oraz The C-Word”.
Za rolę House'a Laurie zdobył 2 Złote Globy  (2006 oraz 2007), 2 nagrody Screen Actors Guild Award (2007 i 2009). Był również 6 krotnie nominowany do nagrody Emmy, ale nigdy jej nie wygrał.

Kariera muzyczna
Laurie zaczął lekcje gry na fortepianie w wielu 6 lat. Oprócz fortepianu gra również na gitarze, harmonijce ustnej, saksofonie i perkusji. Hugh prezentował talent muzyczny podczas kariery komediowej i aktorskiej gdzie był autorem i wykonawcą wielu utworów. Był także członkiem grupy rockowej Band From TV w skład której wchodzili aktorzy występujący w amerykańskich serialach. Zespół występował w USA oraz Kanadzie zbierając fundusze dla organizacji charytatywnych. Do tej pory Hugh wydał 2 płyty – Let Them Talk (2011) oraz Didn't It Rain (2013). W 2010 r. Laurie zagrał gościnnie na płycie Meat Loaf 'Hang Cool Teddy Bear', a w 2013 na płycie 'That's What Happens' brytyjskiego duetu Chas & Dave.

W 1996 r. Hugh wydał powieść „Sprzedawca Broni”. Książka okazała się bestsellerem a Laurie bardzo utalentowanym pisarzem. Kolejna powieść „The Paper Soldier” miała się ukazać w 2009 r. ale do tej pory nie została jeszcze ukończona – Hugh poświęcił się na razie karierze muzycznej. 

Życie osobiste
Hugh ożenił się z Jo Green w czerwcu 1989 roku. Mają trójkę dzieci – Charliego, Billa oraz Rebeccę. Laurie wraz z żoną mieszka w północnym Londynie.

Video Hugh via youtube

Loading...

Translate this page